"Druga šansa" za obrazovanje odraslih

Bez autora
Aug 31 2011

Iako Zakon o obaveznom osnovnom obrazovanju postoji više od 50 godina, u Srbiji je potpuno nepismeno oko 250 hiljada građana, a milion i trista hiljada njih nema završenu osnovnu školu. Ministarstvo prosvete i nauke pokrenulo je projekat "Druga šansa" za odrasle koji nisu završili osnovnu školu, koji se realizuje uz nepovratnu novčanu pomoć Evropske unije od četiri miliona evra.Jedna je od škola u kojoj se obrazuju odrasli je Osnovna škola "Branko Pešić" u Beogradu. U toj školi stariji đaci nastavu pohađaju svakoga radnog dana od 5 do 7 časova, tako da ne moraju da izlaze sa posla ukoliko rade. Program se po potrebi prilagođava svakom učeniku.

"Druga šansa" za obrazovanje odraslihIako je osnovno obrazovanje obavezno, u Srbiji je 250.000 potpuno nepismenih, a milion i trista hiljada građana nema školu. Za tu kategoriju ljudi, država je pokrenula projekat "Druga šansa", koji je podržala EU sa četiri miliona evra.

Iako Zakon o obaveznom osnovnom obrazovanju postoji više od 50 godina, u Srbiji je potpuno nepismeno oko 250 hiljada građana, a milion i trista hiljada njih nema završenu osnovnu školu.

Ministarstvo prosvete i nauke pokrenulo je projekat "Druga šansa" za odrasle koji nisu završili osnovnu školu, koji se realizuje uz nepovratnu novčanu pomoć Evropske unije od četiri miliona evra.

Jedna je od škola u kojoj se obrazuju odrasli je Osnovna škola "Branko Pešić" u Beogradu. U toj školi stariji đaci nastavu pohađaju svakoga radnog dana od 5 do 7 časova, tako da ne moraju da izlaze sa posla ukoliko rade. Program se po potrebi prilagođava svakom učeniku.

"Osoba koja nikada nije išla u školu moćiće za tri godine da završi osnovnu školu, svih osam razreda, i u tom periodu će steći stručnu osposobljenost za neko od 35 do 50 zanimanja, uz mogućnost izbora", kaže direktorka OŠ "Branko Pešić" Jovanka Stojić.

Odrasle osobe je najteže naterati da se upišu u školu i zato nastavnici sami odlaze kod njih pokušavajući da ih ubede u to. Ne raduju se školskim obavezama kao što je domaći zadatak, ali ocene željno iščekuju.

"Odrasli se ocenjuju brojčano i oni se, ja mislim, oceni raduju više nego deca, jer svakodnevno, za sve što urade traže ocenu. Vrlo im je bitno da kada završe neki deo i odrade bilo koji zadatak, nastavnik vidi šta su i kako uradili i da dobiju ocenu za to", ističe Ljubica Jovović, nastavnica u OŠ "Branko Pešić".

Projektom "Druga šansa" od jeseni je predviđen novi program osnovnog obrazovanja za odrasle. Zahvaljujući tome njihovo znanje imaće bolju primenu.

"Samo obrazovanje nije krajnji cilj. To je samo alat kojim će oni i uz stručne obuke doći do boljeg života. To znači da odrasli uče samo ono što im treba i da već danas kada to nauče mogu da iskoriste u realnom životu, na poslu ili u svojoj porodici, u društvu uopšte", objašnjava Aleksandra Kokanović, iz Projekta "Druga šansa".

U odnosu na Srbiju procenat nepismenih manji je u skoro svim zemljama regiona. Stručnjaci pozivaju sve odrasle koji nisu završili osnovnu školu da problem svog obrazovanja rešavaju sada.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik